Władysławowo

 
 

Władysławowo to miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim – w jego północnej części, w powiecie puckim. Znajduje się na Pobrzeżu Gdańskim, w północnej części Pobrzeża Kaszubskiego, nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. We Władysławowie zlokalizowany jest port morski oraz aż 15 kąpielisk nadmorskich. Według danych z 2011 roku Władysławowo zamieszkiwane było przez 15 328 stałych mieszkańców.

Historia Władysławowa zaczyna się już około XII wieku. We wspomnianym XII oraz XIV wieku odnotowana została na tymże obszarze osada rybacka, która nosiła nazwę Vela Ves, co możemy tłumaczyć jako Wielka Wieś. I właśnie tak Władysławowo było nazywane aż do 1938 roku, gdy w Wielkiej Wsi został wybudowany i otwarty nowy port rybacki, który nazwano Władysławowo na cześć króla Władysława IV. W 1952 połączony został obszar kilku sąsiadujących gromad i stworzono w ten sposób całą gminę o nazwie Władysławowo.

Władysławowo to miejscowość o fantastycznie zorganizowanej infrastrukturze turystycznej, a samo doskonałe położenie Władysławowa nad otwartym morzem przyczynia się do tego, że każdego roku przyciąga ono całe rzesze turystów. Poza piękną plażą w miejscowości warto poznać znajdujące się tam zabytki jak między innymi kościół pw. Wniebowzięcia NMP czy Latarnia Morska Rozewie.

Warto doczytać:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.