Warszawa

 
 

Warszawa to nasze największe miasto, będące jednocześnie stolicą Polski, a także stolicą Polskiego biznesu. Wg GUSU zarejestrowanych jest tutaj ponad 300 000 firm, z czego większość w śródmieściu. Warszawa leży nad Wisłą i jest największym ośrodkiem politycznym, naukowym, kulturalnym oraz gospodarczym.

W skład aglomeracji warszawskiej wchodzi wiele mniejszych miast i okolicznych gmin jak Legionowo, Otwock, Pruszków. W Warszawie dominują usługi oraz handel. Po wojnie uruchomiono zakłady przemysłowe jak FSO Żerań czy Hutę Warszawa, ale praktycznie dzisiaj cały przemysł nie funkcjonuje. Warszawa jest za to jednym z większych ośrodków handlowych w Polsce. Swoją siedzibę mają tutaj liczne firmy z różnych branż budownictwa oferujące m.in. okna pcv, materiały budowlane, maszyny budowlane czy meble biurowe w Warszawie. Handel w centrach to głównie takie giganty jak Wola Park, Arkadia, Złote Tarasy czy BlueCity.

W Warszawie mieszczą się takżę wszystkie najwazniejsze instytucje administracyjne kraju jak Sejm i Senat, Kancelaria Prezydenta, Sąd Najwyższy, NBP i wiele innych. Spośród warszawskich uczelni warto wymienić Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Warszawską, Szkołę Główną Handlową. W Warszawie działa także jedyne w kraju metro, a w trakcie budowy jest kolejna nitka. Główną bolączką stolicy jest brak obwodnicy, przez co większość ruchu tranzytowego leci przez centrum Warszawy.

Komentowanie wyłączone

Niestety, w tym momencie nie możesz skomentować tego wpisu.