Ustroń

 
 

Ustroń jest miastem oraz gminą zlokalizowaną w południowej części województwa śląskiego, w powiecie cieszyńskim. Znajduje się na Śląsku Cieszyńskim, na północnych stokach Beskidu Śląskiego, na najdłuższą polską rzeką Wisłą.

Pomiędzy centrum Ustronia a Czantorią Wielką i Równicą różnica wzniesień wynosi przeszło 500 metrów. Ciekawostką jest, że nie ma zgodności co do pochodzenia samej nazwy miejscowości. Językoznawcy uważają, że nazwa miasta wywodzić może się od zacisznego, ustronnego miejsca, z kolei wedle znanych legend w okolicach obecnej miejscowości w 1241 roku tatarskie oddziały spaliły kilkuset jeńców polskich, natomiast powstałe pogorzelisko z ludzkich ciał nazywane jest ustrina bądź ustrinum.

Ustroń to cudowna, malownicza górska miejscowość. Miasto jest zdecydowanie najlepszą bazą wypadową na wspomniane Równicę i Czantorię Wielką, zaś przez góry, które otaczają Ustroń wiedzie ogromna ilość szlaków turystycznych. Ostatnimi czasy jedną z większych atrakcji Ustronia jest Leśny Park Niespodzianek, który stworzono w całkowicie naturalnym środowisku. Można tam obejrzeć rozmaite zwierzęta, ale chyba największym zainteresowaniem cieszą się pokazy sokolnicze. Na terenie parku jest wiele miejsc do siedzenia, można również dostać między innymi słynne oscypki czy kiełbaskę z grilla.

Warto doczytać:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.