Szczawnica

 
 

Szczawnica jest miastem uzdrowiskowym zlokalizowanym w województwie małopolskim, w powiecie nowatorskim. Miasto jest również siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położona jest nad potokiem Grajcarek, będącym prawym dopływem Dunajca, w Beskidach Zachodnich.

Szczawnica to miasto uzdrowiskowe bardzo malowniczo umiejscowione w dolinie potoku Grajcarka. Większość zabudowy miejskiej znajduje się na terenie Beskidu Sądeckiego, z kolei za doliną potoku Grajcarka podziwiać już można piękne Pieniny. Na obszarze miasta zaczyna się Droga Pienińska, która jest turystycznym szlakiem pieszo-rowerowym, który przebiega wzdłuż Dunajca, w większości po słowackiej stronie i prowadzi do słowackiego Czerwonego Klasztoru.

Szczawnica jako miasto uzdrowiskowe działa od połowy XIX wieku. W związku z występowaniem na jej obszarach szczaw alkalicznych słonych uzdrowisko głównie zajmuje się leczeniem takich chorób jak choroby układu oddechowego i choroby przewodu pokarmowego. Będąc w Szczawnicy warto odwiedzić otwarte w 2010 roku Muzeum Uzdrowiskowe.

Warto doczytać:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.