Ryn

 
 

Ryn jest miastem, które w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Jest to siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryn. Według danych pochodzących z 2012 roku Ryn liczy sobie 2974 mieszkańców. W latach 1975-1998 pod względem administracyjnym miasto przynależało do województwa suwalskiego. Ryn położony jest nad jeziorami Ryńskim i Ołów.

Najstarsze ślady działalności ludzkiej na obecnym terenie gminy Ryn datuje się na epokę neolitu. W czasie prac wykopaliskowych na terenie miejscowości o nazwie Jeziorko odkryte zostały kamienne wyroby z wyżej wymienionej epoki. W wiekach późniejszych, gdy wybudowano zamek w podzamczu zaczęła rozwijać się osada. Ona to dała zaczątek przyszłemu miastu, którym jest współczesny Ryn.

W Rynie zlokalizowany jest pokrzyżacki zamek, którego budowę datuje się na około 1377 rok. Zamek ów wybudowany został na wzgórzu, gdzie wcześniej znajdował się gród plemienia o nazwie Galindowie. Zamek, który powstał między dwoma jeziorami był bardzo dobrą warownią. Jezioro Ołów zaś miało funkcję naturalnej fosy. Wedle legendy, nazwa miejscowości wzięła się stąd, że zbudowany zamek i jezioro przypominały Krzyżakom rzekę Ren i liczne wspaniałe zamki, które były nad nią zlokalizowane.

W zamku znajduje się obecnie prestiżowy czterogwiazdkowy hotel na Mazurach, oferujący m.in.:

Warto zobaczyć także strony:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.