Polanica Zdrój

 
 

Historia miejscowości uzdrowiskowej, która dziś nosi miano Polanica-Zdrój jest długa i bardzo ciekawa, a rozpoczyna się w roku 1347, z którego to pochodzi pierwsza wzmianka. W tym czasie jednak mamy do czynienia z nazwą Heyde. Owa Heyde była małą osadą otoczoną gęstymi lasami. Jej właścicielem był znany wówczas śląski ród rycerski von Glaubitz. W późniejszym czasie, w wieku XV wieś była własnością rodziny von Lazan, zaś dokładnie w roku 1494 (gdy zmarł ostatni z Lazanów) obecna Polanica-Zdrój stała się własnością Henryka Starszego Podiebradowicza, księcia ziębickiego oraz pierwszego hrabiego kłodzkiego.

Podiebradowicz swe ziemie oddał w darze augustianom z Kłodzka. Jednak w roku 1595 kłodzki konwent augustianów rozpadł się, a wszelkie ich dobra przejęło seminarium jezuickie. W roku 1630 w Polanicy-Zdroju powstał folwark, jednak w okresie wojny trzydziestoletniej, w roku 1645 miejscowość została doszczętnie zniszczona przez Szwedów. W 1650 roku jezuici na zboczu Bystrzycy zbudowali nieduży pałacyk, który pełnił rolę pensjonatu. Zaś w latach 1706-1707 zakon jezuicki wybudował również ogromny dwór wraz z kaplicą. W XVIII wieku Polanica zmieniała jeszcze kilka razy swych właścicieli, zaś jej prawdziwy rozwój nastąpił dopiero w XIX wieku, co miało również ścisły związek z odkryciem, ocembrowaniem źródeł z wodą o właściwościach leczniczych, powstały łazienki początkowo drewniane, później murowane. Prowadzono badania wód mineralnych, powstała pijalnia owych wód (dzisiejsza Wielka Pieniawa), park zdrojowy i wiele innych atrakcji dla kuracjuszy.

Wielkim wydarzeniem była także budowa linii kolejowej w roku 1890. Polanica-Zdrój stawała się wielkim, renomowanym uzdrowiskiem. W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej uzdrowisko było nieczynne przez jakiś czas, ale przykładowo w okresie międzywojennym powstał piękny teatr zdrojowy oraz nowe łazienki, wybudowano również tor saneczkowy i skocznię narciarską.

Polecamy także strony:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.