Kudowa-Zdrój

 
 

Kudowa-Zdrój zwana zaraz po wojnie Chudobą jest miastem uzdrowiskowym i gminą w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie Kudowa-Zdrój należała do hrabstwa kłodzkiego. Do roku 1998 miasto administracyjnie znajdowało się w granicach województwa wałbrzyskiego.

Kudowa-Zdrój jest bardzo ładną miejscowością malowniczo położoną w dolinie, na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, nad potokiem Bystra. Kudowa-Zdrój jest położona na południowych stokach i w związku z tym faktem ma ona o wiele łagodniejszy klimat aniżeli miejscowości znajdujące się w Kotlinie Kłodzkiej. Miejscowość jest oddzielona od wspomnianej kotliny Przełęczą Polskie Wrota.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem w Kudowie-Zdroju cieszy się słynna Kaplica Czaszek, która mieści się w dzielnicy Czermna. W całej Europie znaleźć można jeszcze tylko dwa tego rodzaju obiekty. Kaplica została stworzona z najprawdziwszych czaszek oraz piszczeli ludzkich. Kości te pochodzą najprawdopodobniej od ofiar wojny trzydziestoletniej oraz zarazy. Ponadto warto poznać inne zabytki miasta jak między innymi kościół pw. św. Katarzyny, cmentarz przykościelny, dzwonnica wiejska, piękny Park Zdrojowy.

Polecane strony:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.