Krynica-Zdrój

 
 

Krynica-Zdrój jest miastem znajdującym się w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Miejscowość położona jest w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku o nazwie Kryniczanka, otoczona jest takimi wzgórzami jak Góra Parkowa, Góra Krzyżowa i Jasiennik. Miasto jest również siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój.

Jeśli chodzi o nazwę miasta pisaną z tak zwanym dywizem czyli z łącznikiem to jest to forma zatwierdzona urzędowo i jako jedyna uznawana jest za poprawną w oficjalnych dokumentach. Jeśli zaś chodzi o często jeszcze spotykany zapis Krynica Zdrój bez łącznika, jest to wyłącznie potoczna forma.

Jako że Krynica-Zdrój jest uzdrowiskiem, posiada piękne i godne uwagi zabytkowe obiekty uzdrowiskowe. Warto zobaczyć między innymi pijalnię wód mineralnych „Słotwinka”, która wybudowana została w 1806 roku. W drugiej połowie XIX pijalnia ta została przeniesiona do malowniczo położonego Parku Słotwińskiego. Dalej warto obejrzeć Łazienki Borowinowe z 1881 roku, Stare Łazienki Mineralne budowane w latach 1863-1866, Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku.

Warto doczytać:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.