Kartuzy

 
 

Kartuzy są miastem zlokalizowanym w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, są również siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kartuzy. Miasto znajduje się na Kaszubach (pod względem historycznym położone jest na Pomorzu Gdańskim). Kartuzy zlokalizowane są nad jeziorami takimi jak Karczemne, Klasztorne Małe, Klasztorne Duże i Mielenko. Jeziora owe nazywa się jeziorami kartuskimi.

Kartuzy nie są niestety miastem obfitym w zabytki, ale miłośnicy zabytków na pewno będą zadowoleni jeśli odwiedzą takie miejsce jak kolegiata zakonu Kartuzów pochodząca z XIV wieku. Kolegiata ta ona niesamowicie interesujący, charakterystyczny dach miedziany, który swoim wyglądem przypomina wieko trumny. Innym zabytkiem wartym uwagi jest Erem „P” (klasztor pustelniczy) pochodzący z około 1400 roku, dalej mamy piaskowcową rzeźbę Madonny, średniowieczny refektarz klasztorny oraz kościół św. Kazimierza.

Kartuzy uznawane są za centrum regionu kaszubskiego, jeśli chodzi o turystykę mają owe wiele do zaoferowania. Przez miasto biegną dwa szlaki turystyczne takie jak Szlak Kaszubski oraz Szlak Kartuski.

Warto doczytać:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.