Jurata

 
 

Jurata to malowniczy kurort letniskowy położony na Mierzei Helskiej (zwanej także Półwyspem Helskim). Jest popularnym kąpięliskiem z szeroką i czystą plażą oraz licznymi nadmorskimi atrakcjami. Sama zaś nazwa Jurata pochodzi od źmudzkiej bogini. Administracyjnie podlega pod sąsiednią Jastarnię.

Już od początków XX wieku Jurata uchodzi za ekskluzywny kurort wypoczynkowy, kiedy to była miejscem spotkań elit finansowych i artystycznych z całej Polski. Stąd także pochodzi najpewniej obraz „Zaślubiny Polski z morzem” Wojciecha Kossaka. II wojna światowa oszczędziła Juratę, która zachowała swóch charakter wypoczynkowy. W miasteczku znajduje się wiele zabytkowych domów letniskowych i willi z początku XX wieku m.in. Willa Tamara na ul. Kasztanowej 9 czy pensjonat przy ul. Międzymorze 3.

Dobra lokalizacja w tzw. Międzymorzu, szerokie i czyste plaże, linia kolejowa łącząca Hel z Gdynią sprawiają, że Jurata jest popularnym miejscem wypoczynku. Mieści się tutaj wiele pensjonatów i hoteli w tym Luksusowy Hotel Bryza Resort & SPA (www.bryza.pl). Niedaleko znajduje się także ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP, który pomimo, że jest przypisywany do Juraty, to de facto znajduje się na obszarze Helu.

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.