Gdańsk

 
 

Gdańsk jest miastem portowym zlokalizowanym w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Miejscowość ta jest położona nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskiem, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską. Gdańsk jest jednocześnie ważnym centrum gospodarczym, naukowym oraz kulturowym na terenie Polski północnej oraz stolicą województwa pomorskiego, archidiecezji gdańskiej i prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Gdańsk wraz z Gdynią oraz Sopotem tworzy słynne Trójmiasto, które jest czwartym największym obszarem metropolitalnym na obszarze Polski. Miasto znajduje się na szóstym miejscu pośród miast polskich pod względem liczby ludności, a także powierzchni.

Warto wiedzieć, że Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce, o bogatej przeszło tysiącletniej historii. Miasto to jest również ważnym węzłem komunikacyjnym. Według badań i dokumentów około VII wieku znajdowała się na terenie obecnego miasta osada rybacka. Pierwsza wzmianka na temat Gdańska pochodzi z roku 997, dlatego też ten rok uważa się za początki miasta – oczywiście jest to założenie umowne. To właśnie Gdańsk uważany jest za symboliczne miejsce rozpoczęcia się w Polsce drugiej wojny światowej i początku upadku komunizmu.

Warto doczytać:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.