Augustów

 
 

Augustów jest miastem położonym w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w zachodniej części Równiny Augustowskiej, która zaś wchodzi w skład Pojezierza Litewskiego, nad rzeką Nettą. Miasto znajduje się pomiędzy takimi jeziorami jak Necko, Sajno i Białe.

Augustów to bardzo malowniczo położona miejscowość. Od wschodu, południa i północy Augustów jest otoczony przez przepiękną Puszczę Augustowską. Puszcza Augustowska w bardzo dużej części mieści się natomiast na terenie tak zwanych Zielonych Płuc Polski – jednego z piękniejszych zakątków w kraju. Ciekawostką jest, że miejscowość pod względem językowym przynależy do obszaru gwary suwalskiej (jest ona częścią dialektu mazowieckiego).

Augustów to także znane obecnie i cenione uzdrowisko. W roku 1971 miasto uznane zostało za miejscowość tylko z częściowymi prawami uzdrowiska, natomiast pełnoprawnym uzdrowiskiem jest oficjalnie od roku 1993. W Uzdrowisku Augustów leczyć można między innymi takie schorzenia jak choroby ortopedyczno-urazowe, choroby naczyń obwodowych oraz osteoporozę.

Polecane strony:

 

Brak komentarzy

Bądź pierwszym komentującym.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować aby móc komentować.